Seljanka

Seljanka ehk maitsev supp toidujääkidest

Vahel juhtub, et pangetäiest hapukurkidest, mida külalistele valmistasid, jääb veerand alles. Neil pole miskit viga, kuid keegi neid enam ei söö ning järgmiste külalisteni need vastu ei pea. Sellisel puhul tuleb teha seljankat.

Ava külmkapp ja tee selles revisjon. Kindlasti leiad pooliku suitsuvorsti, tüki suitsusinki, praetud kanakintsu, mis jäi eile üle, viinereid ja üht-teist veelgi. Kraami see aga kõik kapist lauale.

Lõigu taisemad lihatükid ja vorstid ühte kaussi ja pekisemad teise. Seejärel kalla pekitükid patta ja tõsta pada nõrgale tulele nii, et pekk sulama hakkaks.

Nüüd võta umbes samapalju sibulaid, kui sul on hapukurke. Koori sibulad ja tükelda.

Seotud kujutis

Kui pekk on sulanud, korja vahukulbiga kõrned rasvast välja. Kalla need kuivatuspaberile nõrguma, kui ära kuivavad, on väga head õllenäksid. Kalla sibul patta, sulanud rasva sisse ja aseta pada käredale tulele. Sega, et sibul põhja ei kõrbeks. Kui sibul on klaasistunud, keera tuli taas väiksemaks ja jäta podisema. Nüüd lõigu kurk tükikesteks ja kalla patta sibula juurde.

Pildiotsingu нарезать соленый огурец tulemus

Too keldrist paar purki tomatipastat. Kui soovid teravamat suppi, võta mädarõika ja küüslauguga pasta, kui mahedamat, siis tavaline.

Seotud kujutis

Kalla tomatipasta potti, sega korralikult ning jäta nõrgale tulele paariks tunniks podisema. Pajas valmib seljanka kõige tähtsam osa – supipõhi.

Samal ajal on mõistlik valmis keeta puljong. Selleks kõlbab nii, sea-, veise- kui lambakont. Võib olla veidi liha küljes. Pane kondid külma vette, lisa paar tervet puhastatud sibulat, porgandit ja sellerit või muud rohelist, mis maitset annab.  Lase keema, riisu hoolikalt vahtu ning jäta siis samuti paariks tunniks podisema.

Pildiotsingu варить домашний бульон из костей tulemus

Puhasta ja tükelda kartul.

Pildiotsingu нарезать картошку для супа tulemus

Kui supipõhi on muutunud kisseljaks ja teises pajas on liha kontidelt lahti, tuleb padade sisu kokku kallata. Selleks eemalda esmalt kondid ja porgandid-sibulad puljongipajast ning siis vala puljong supipõhjale. Sega, seejärel kalla patta jupendatud liha, vorstid, viinerid ja kõik muu selline, mida külmkapist leidsid. Lisa ka paar loorberilehte ja terapipart ning jäta veel pooleks tunniks podisema, seejärel kalla patta ka kartul. Keeda veel ca 10 min, kuni kartul on pehme.

Enne tulelt tõstmist kalla supi sisse musti oliive ja kapparit, neidsamu, mis sul külmkapis avatuna juba kaks nädalat seisavad.

Tõsta pada tulelt ja lase kaane all 20 min järelvalmida. Serveeri koos maitserohelise ja hapukoorega.

Head isu!

Pildiotsingu Солянка tulemus