Seitse uinuvat Liivimaa lossi

Telli kohe

Alustame rivistusega Taagepera lossi ees (Wagenküll), teostame isikkoosseisu kontrolli ja instruktaaži. Seejärel julgustus- ja tervitustseremoonia rukkiküla moodi, paigutumine safariautodesse ning algabki sõit mööda Taagepera mõisa ajaloolisi jahiradu…

Holdre loss – uinuv kaunitar, kes ootab päästmist.

Holdrest võtame suuna lõunasse, ületame peagi salaja riigipiiri ja jätkame teekonda juba Lätis

Hoomuli loss  – rüütlimõis, tõenäoliselt juba igavesele unele suikunud.

Härgmäe loss – Liivi ordu tähtis varustuskindlus, mis oli kogu keskaja vältel oluline nõupidamiste koht (ehk siis – konverentsiturismi sihtkoht). Täna on varemetes loss vaid mälestus oma muistsest hiilgusest.

Jätkame teekonda – Berze järv (Bērzu ezers) ja Pedele loss ning kuulus Pedele pruudikivi 

Piirijärv – ületame taas salaja riigipiiri ja jõuame tagasi kodumaale.
Siin, Piirijärve kaldal, seisab nukra ja mahajäetuna ainus veel säilinud sõjaeelne Eesti-Läti piirikordon ehk Piiri loss. Piiripunkt töötas siin vaid veidi vähem kui aasta. Nõukogude ajal oli endine kordonihoone tuntud rajude pidude kohana.

Järve põhja vajunud loss: Enne oli praeguse Helme Valgjärve ehk Koorküla järve asemel tore loss. Seal elas oma õega rikas härra, kelle südames keelatud armastus õe vastu põlema süttis. Hea maksu eest oli preester valmis neid paari panema. Siiski ei julgenud ta üsna omapead neid laulatada, vaid käskis paavsti käest luba küsida. Noor mõisnik läkitas paavstile suured kingitused ja sai loa. Ilma aja viitmata saatis ta nüüd ümberkaudsetele mõisnikele sõnumid ja palus neid pulma. Niisama kutsus peigmees kokku talurahva noormehi ja neidusid, kellele ta lossiõue peal toreda söömaaja tahtis anda. Kui need pulmapäeval pulma tahtsid minna, tuli lossimäel hall vanamees vastu, kes käskis neil koju tagasi minna. Vanamehe nägu oli nii tõsine, et keegi ei julgenud vastu panna, vaid igaüks pööras kärmesti ümber. Saksu seevastu kogunes pulmatuba otsani täis.
Kui preester pidi laulatust alustama, astus peigmehe onu peigmehe ette ja manitses teda südamest, et ta õde enesega mitte laulatada ei laseks. Peigmees naeris aga onu manitsuste üle ja ütles enesel paavsti loa taskus olevat. Nähes, et peigmees oma ettevõttes kindlaks jääb, hüüdis onu: “Et võtke siis hukatus vastu, kui teie hukatust otsite!” Seda üteldes ruttas ta õue, hüppas hobuse selga ja kihutas oma teed.
Kui onu teisel päeval pulmamajja tagasi läks, ei näinud ta enam kuskil mäge, mille otsas tore loss oli seisnud. Mäe ja lossi asemel lainetas talle vastu suur järv, mille põhjast sügavalt vee seest veel lossi torniotsad paistsid. Loss oli maa põhja vajunud ja tema asemele järv asunud…

Koorküla Valgjärv on tunnistatud Eesti kõige salapärasemaks veekoguks, mis peidab oma põhjas muistset saladust.

Siin, müstilise Valgjärve kaldal süütame lõkke ja valmistame tummise guljašš-supi. Sööme kõhud korralikult täis

Kui kõhud täis, võtame suuna tagasi. Teel käime veel Koorküla koobastes ehk Tondilossis

 

…jätkub…

…Lisaks pakume ainukordset võimalust jätkata meeleolukat õhtut Tündre järve maalilisel kaldal asuvas metsajakeses ehk Jahilossis. Seal ootab meid kuum leilisaun, karastav järvesuplus ning Sangaste rukkiküla „lauake kata end“, kust hõrgutised iial ei lõpe.

Seiklusteni – Sangaste Safari

Küsi pakkumist!

sangastesafari@gmail.com

Telli kohe