Guljašš

Guljašš – ehk Ungari lihasupp

Guljašš on tõenäoliselt maailma lihtsaim supp, see tehakse valmis sibulast, paprikast, kartulist, lihast ja tomatipastast. Guljašš on paks supp, sedavõrd paks, et seda serveeriti nõuka-ajal kastmena kartulite, makaroni või riisi juurde.

Alusta peki soolamisest. Pekk peab olema noaga hästi lõigatav – see ei tohi olla selline nagu tallerdis ega väga kõva. Pekki valides võib võtta sellise tüki, kus on ka natukene tailiha. Ukrainas nimetatakse sellist tükki “adidaseks”- triibuline. Peki soolamiseks on vaja jämedat soola, loorberit ja soovi korral ka küüslauku. Pekki üle soolata on võimatu, sest see võtab ise nii palju soola sisse kui on vaja. Lõika peki tükid 5-6cm paksusteks. Pane poti põhjal sool ja loorber ja selle peale aseta pekk nahaga allapoole ja teine kiht pekki nahaga ülespoole (kui mitu kihti siis pekk-peki vastu ja nahk-naha vastu). Pealt kata soolaga, jäta 24h toatempretuurile seisma ja pärast aseta 3-5 päevaks külmkappi.

Viiluta jupp pekki ja sulata malmpoti põhjas madalal tulel sellest võimalikult palju head rasva välja.

Pildiotsingu жарить сало на сковороде tulemus

Puhasta veerand poti jagu sibulat ja lõika ratasteks või haki (mitte liiga peeneks). Aias peenral kasvanud sibul on mõistagi maitsvaim.

Pildiotsingu peipsi sibul tulemus

Aja pott kuumaks, et rasv keema läheks ja pane sinna sisse sibul. Sega hoolikalt. Kui sibul on klaasistunud, lisa peotäis köömneid ja veidi küüslauku. Kui oled teravama maitse armastaja, siis pane veel küüslauku ja veidi zirat (vürtsköömen). Sega ja kuumuta.

Nüüd on sul tarvis liha. Kõlbab noore looma (vasikas, tall, põrsas) liha. Liha jupenda eelnevalt ca 3-4 cm kuubikuteks.

Kalla liha potti ja pruunista. Seejärel puista ohtralt paprikapulbriga üle. Sega ja puista veel – nii, et lihatükid värvuksid ühtlaselt punakaspruuniks. Maitseb sulle teravam toit, lisa paprikapulbrile eelnevalt kuiva adžikat.

Lisa keeva vett nii, et liha kattuks veega. Seejärel jäta pada paariks tunniks nõrgale tulele podisema.

Pildiotsingu котел у костра tulemus

Kui liha on piisavalt pehme, lisa tükeldatud kartul.

Seotud kujutis

Ning veidi aja pärast tükeldatud paprika.

Pildiotsingu нарезанный перец tulemus

Kõige lõpuks lisa ohtralt värsket tomatipastat.

Maitsesta soolaga, võta pada tulelt ära ning lase ca 20 min kaane all järelvalmida.

Pildiotsingu соль tulemus

Valmis, Head isu!

Pildiotsingu гуляш с костром tulemus